Aukce zajišťuje prodej za nejvyšší možnou cenu (reálný příběh)

Navyšování ceny nemovitostí pomocí aukce.

Po dvou letech používání aukcí při prodeji nemovitostí zaznamenáváme stále větší úspěšnost. Díky tomuto způsobu prodeje se daří navyšovat cenu o více než 5 % oproti původní nabídce. Výjimkou nejsou ani prodeje s navýšením o téměř padesát procent. Naši zákazníci jsou nadšení. Dostává se jim jistoty, že bylo dosaženo skutečně nejvyšší možné ceny.

Jak taková aukce vlastně funguje? Pro lepší představu si uveďme konkrétní případ z realizace prodeje bytu s využitím aukce ze začátku tohoto roku.

Začátkem ledna mě kontaktovala bývalá klientka s tím, že by měla zájem o byt 3+1, který se prodává u nich v domě. Před třemi lety jsme jí a jejímu partnerovi pomáhali s koupí bytu 2+kk na ulici Oblá v Novém Lískovci v Brně. Nyní už jako manželé s malým dítětem by si představovali něco většího. V domě se jim líbí a o byt svých sousedů měli velký zájem.

Náš cíl byl tedy zřejmý. Získat prodávaný byt 3+1 a současně prodat jejich původní byt 2+kk za co nejvyšší částku s tím, že zbytek by se dofinancoval z hypotéky. 

Začátek letošního roku 2017 se nesl v duchu převládající poptávky a počet bytů určených na prodej byl v Brně extrémně nízký. Jak tedy v takové situaci získat byt a zároveň zbytečně nepřeplatit? Odpověď na tuto otázku je kapitolou sama o sobě, ale prozradím v tuto chvíli alespoň tolik, že vše se podařilo a krásný zrekonstruovaný byt 3+1 byl nakonec rezervován právě našimi klienty. A tady vlastně začíná náš příběh…

Již před rezervací bytu 3+1 byla podepsána smlouva a majitelé začali připravovat svůj byt na prodej. Jednalo se více méně jen o drobné úpravy. Náš makléř Marcel Duda se zatím pustil do přípravy inzerce.

Nyní také nastal čas stanovit nabídkovou cenu. Správná počáteční kalkulace je často tím, co rozhoduje o tom, zda prodáme nemovitost za špatnou, dobrou nebo skvělou cenu. Marcel si dal na přípravě záležet a nachystal analýzu realizovaných prodejů srovnatelných bytů v lokalitě Nový Lískovec za poslední půlrok.

To však samo o sobě nestačí. Pro správné nastavení ceny potřebujeme znát také nabídkové ceny konkurence. Ovšem zrovna v té době se v okolí žádný podobný byt neprodával. Jediný srovnatelný byt 2+kk v Novém Lískovci byl před několika málo dny zarezervován. Zavolal jsem tedy kolegovi z konkurenční realitní kanceláře s dotazem na prodejní cenu. Měl jsem štěstí. Byl ke mně sdílný. Dozvěděl jsem se od něj, že majitel na prodej hodně spěchal a byt se tak prodal za 2,2 mil. i když tu zůstalo dalších 6 zájemců. Předpokládal, že by bylo možné klidně byt prodat i za 2,4 mil. Proč tedy za 2,4 neprodal a prodal byt pod cenou, nechci v tuhle chvíli komentovat.

Vzhledem k tomu, že náš byt 2+kk byl dispozičně identický, možná o něco lépe situovaný, s hezčím výhledem a konkurence v lokalitě momentálně žádná, přímo se nabízelo jít s cenou co nejvýše. Po zvážení všech pro a proti jsme se s Marcelem shodli na nabídkové ceně 2,56 mil. To je hezká cena, že?

V prohlídkový den se dostavilo sedm zájemců. Předem byli obeznámeni s možností podání cenového návrhu, kdy můžou nabízenou cenu buď akceptovat, nabídnout cenu nižší nebo naopak cenu navýšit. Cenový návrh mohli podat ještě během prohlídky nebo do 24 hodin, kdy se měla aukce uzavřít. Tentokrát se však aukci během jednoho dne uzavřít nepodařilo. Dva zájemci nabízeli vyšší cenu než ostatní, nicméně ještě řešili možné financování. Prodej se tak nakonec podařilo ukončit až pátý den, kdy se skládala rezervace na byt za skvělou cenu 2,69 mil.

Způsob prodeje pomocí aukcí vítají také kupující. Často se totiž setkávají se situací, kdy jim na prohlídce nemovitosti makléř s omluvou sdělí, že pro koupi se rozhodl předchozí zájemce a nemovitost už není k mání. Pokud se ale prodává v aukci, nezáleží na tom, jestli jste prvním nebo pátým zájemcem v řadě. Jestliže máte o nemovitost zájem, máte možnost si ji koupit.

Naši klienti se netajili nadšením. Rozhodně k němu měli důvod. Kolega z konkurenční kanceláře aukci neudělal, a protože majitel spěchal, prodal byt pod cenou za konečnou částku 2,2 mil. Náš makléř Marcel Duda se na prodej důkladně připravil a díky aukci prodal v podstatě stejný byt za krásnou cenu 2,69 mil. Což je o 490 tis. více. Oproti námi nastavené vyšší počáteční prodejní ceně je rozdíl 130 tis. do plusu. 

Zde můžete na konkrétním příkladu sami posoudit, jaké možnosti nám aukce při prodeji nemovitostí poskytují a proč jejich oblíbenost u našich klientů stále roste.

Také byste chtěli u své nemovitosti navýšit hodnotu. Jedním ze způsobů je nás kontaktovat a domluvit si konzultaci přímo na Vaší nemovitosti, popřípadě u nás v kanceláři. Konzultace a ocenění nemovitosti je ZDARMA. 

Sledujte a sdílejte mně: